Translate

niedziela, 13 kwietnia 2014

Folie samochodowe - ochrona przed UV

O foliach przyciemniających do szyb samochodowych napisano wiele. Wiadmo, że redukują nagrzewanie, oślepianie, nadają ciekawy wygląd pojazdowi, wreszcie chronią przed UV (pasażerów i tapicerkę, bo instalowane są na tylnych szybach).
Właśnie! A co z kierowcą? Przecież to kierowca jest narażony na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Pasażer zawsze sobie poradzi, powiesi zasłonkę, ubranie na wieszalku, czy inne przesłony, jeśli nie ma folii przyciemnijących w aucie. A kierowca? Musi mieć pole widzenia nieograniczone w promieniu 180 stopni. A to oznacza, że szyby przedniej i przedniej-bocznej nie można pokryć folią, bo są za ciemne. Sprostujmy - standardowe folie są za ciemne. Standardowe folie swoje działanie ochronne zawdzięczają absorbowaniu energii słonecznej na barwionym poliestrze i/lub odbijaniu promieni przez warstwę metaliczną folii. To właśnie sprawia, że są ciemne i folii tych nie można zaaplikować na szybie bocznej kierowcy. Skutki?
Zobaczcie sami.
Oto twarz 69 - letniego mężczyzny z USA, kierowcy ciężarówki. Przypadek ten został opisany w jednym z numerów New England Journal of Medicine. Dotyczy on jednak wielu kierowców, którzy jedną część twarzy, tę przy szybie, narażają na działanie promieni słonecznych. Pacjent ze zdjęcia pokazując personelowi szpitala zmiany po lewej stronie twarzy poinformował, że jest kierowcą samochodu dostawczego od 28 lat.
Szyba kierowcy przepuszcza promieniowanie ultrafioletowe. Część promieniowania (UVA) przenika naskórek i górne warstwy skóry właściwej. Przewlekłe narażenie na UVA może spowodować pogrubienie warstwy rogowej i naskórka , a także niszczenie włókien sprężystych. Efektem jest ryzyko zachorowania na raka skóry.
Odkąd na rynku pojawiła się folia 3M Crystaline, ryzyko opisane wyżej można zminimalizować lub prawie całkowicie wyeliminować. Folia Crystaline blokuje prawie 100% promieniowania UV, jak większość folii, z tą jednak różnicą, że Crystaline nie zawiera metali i przepuszcza do 90% światła widzialnego. Przepisy ruchu drogowego w Polsce dopuszczają przyciemnienia szyb kierowcy foliami przepuszczającymi powyżej 75% światła widzialnego, dlatego folia Crystaline jest naturalnym rozwiązaniem. Po zainstalowaniu po prostu jej nie widać, a jednak redukuje ona UV oraz promieniowanie podczerwone (ciepło) aż o 97% !!!.

Folie okienne 3M są rekomendowane przez fundację zajmującą się ochroną przed rakiem skóry, dlatego warto je stosować w samochodzie i w domu. Szczególnie tam, gdzie przebywają dzieci, których skóra jest bardzo wrażliwa.

Warto wiedzieć, że zastosowanie folii na szyby jest równoważne z zastosowaniem kremu z faktorem UV = 1000. 

1 komentarz:

  1. Jeśli mowa o foliach samochodowych to warto wspomnieć w tym temacie o firmie http://folie.artfoll.pl/. Oferuje ona oklejanie okien oraz przyciemnianie szyb samochodowych. Wykorzystujemy folie okienne przeciwsłoneczne (termoizolacyjne), matowe, antywłamaniowe (ochronne), lustrzane, oraz inne folie specjalistyczne. Głównym obszarem naszej działalności jest Warszawa. Oferuje profesjonalną pomoc na terenie całej stolicy.

    OdpowiedzUsuń